U današnje je vrijeme prisutan sveopći trend povratka prirodi. Otkrivanjem raznih štetnosti po zdravlje nekih “instant rješenja” koje smo do sada uzimali zdravo za gotovo i smatrali velikom i brzom pomoći (tipa: antibiotika, čudesnih krema, sredstava za čišćenje i sl.) nameće se potreba za alternativnim pristupom. Stare i prirodne metode sve se više istražuju i sve više raste svijest o tome kako cijelo vrijeme sjedimo na vreći blaga totalno nesvjesni vrijednosti koje se u njoj kriju.
Postoje dvije škole, pristupa ili modela aromaterapije: francuski i engleski (anglosaksonski). Dok je francuski model vezan uz medicinsku primjenu eteričnih ulja (terapiju provodi dodatno osposobljeno medicinsko osoblje), engleska se škola drži holističkog pristupa te EU koristi za prevenciju i olakšanje tegoba (uz konvencionalno liječenje), terapiju ne provodi medicinsko osoblje ali zato je primjena ograničena na dermalnu primjenu i inhalacije.
U englesku školu spada i AROMAKOZMETIKA koja se bazira na dermalnoj primjeni EU, tj. koristi EU za poboljšanje izgleda i zdravlja kože. Aromakozmetika se od “obične” kozmetike razlikuje po tome što su sredstva koje koristi prirodna, bez konzervansa (zato večinom i nestabilna- lako se kvare i imaju kratki vijek trajanja) i bez aditiva.
U aromakozmetici koristimo hladno prešana biljna ulja koja imaju kraći vijek trajanja od toplo prešanih ulja ali su zato u njima očuvani minerali, vitamini i esencijalne kiseline koje se kod toplo prešanih ulja unište radi djelovanja topline. Kod toplo prešanih se ulja tijekom rafiniranja dodaju umjetni vitamini, minerali i esencijalna ulja koji nemaju ista svojstva ni kvalitetu kao prirodni. Hladno prešano ulje sve te prirodne supstance, bitne za zdravlje kože, zadržava u sebi i pošto su prirodni koža ih prepoznaje kao svoje i bez problema ih upija. Kod konvencionalne kozmetike postoji problem što koristi mineralna ulja koja pak imaju prevelike molekule da bi ih koža mogla upiti, ostaju na površini kože i vremenom začepljuju pore.
EU i kombinacije s njima kontroliraju proizvodnju sebuma te potiču kožu na vlastito stvaranje i održavanje hidratacije, mogli bismo reći da EU “uče kožu kako da se ponaša”. Ukoliko se koža tretirala umjetnim kozmetičkim preparatima (u njima imamo sredstva koja su agresivna prema koži) treba joj vremena da se navikne na EU. Čišćenje kože agresivnim sredstvima ruši njen kiseli omotač i remeti njen prirodni imunitet pa tako imamo npr. pojavu masne kože sa suhim stanjem.
Eterična ulja stimuliraju i tonificiraju potkožno i vezivno tkivo, lokalno povisuju temperature kože, pospješuju izmjenu tvari te olakšavaju eliminaciju toksina. EU također daju koži ljepšu i prirodniju boju, vraćaju sjaj i mladenački izgled. Na nivou arterovenoznih kapilara EU pospješuju cirkulaciju i izmjenu tvari i kisika u stanicama. Primjenom EU mogu nestati manji zastoji u površinskoj cirkulaciji i to već nakon nekoliko tretmana. Najbolja metoda za aplikaciju EU je masaža ili/i akupresura. Ublažuju se edemi i upale a nije zanemarivo ni djelovanje na nervni sustav. Primjenom laganih dodira na zone opuštanja postiže se efekt smirivanja, ublažavanja boli i napetosti. U kombinaciji s ručnim metodama djelovanje EU na utrobu je slijedeće: pospješuje tonifikaciju i lučenje žući, smiruje i opušta , ublažava sve vrste bolova i grčeva te pospješuje probavu. Djelovanje na endokrine žlijezde i žlijezde koje izlučuju – olakšavaju i reguliraju rad. Sva ova spomenuta djelovanja EU odnose se na visokokvalitetna i čista ulja. Ulja koja imaju nisku cijenu i sumljivo porijeklo dobra su za usisivače i aroma lampice ali na kožu - ni u ludilu. EU su vrlo osjetljiva na djelovanje UV zraka pa se čuvaju u tamnim posudama i dobro zatvorena.
Danas sve više kozmetičkih linija “koketira” s EU; nekima to ide sasvim dobro, koriste se prava EU, rezultati su jako dobri… Drugi pak smatraju da je dovoljno napisati da im proizvod sadrži EU i sve riješeno – tužno je što se radi niske cijene (koju ne bi mogli imati da zaista rade s pravim EU ma koliko veliki bili) i nedovoljne educiranosti kupaca super prodaju.



Odgovori citatom




Bookmarks