Stranica 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Results 1 to 20 of 45

Tema: Ženske grudi/pitanja, savjeti, samopregled.../

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    317
    267 x hvala u 156 postova

icon31.gif Ženske grudi/pitanja, savjeti, samopregled.../

Samopregled dojke

Rak dojke je najčešći zloćudni tumor žena u svijetu.
    U Hrvatskoj svake godine od raka dojke oboli oko 2300 žena, a umire preko 800 žena.
    Kako uspjeh liječenja značajno raste sa ranim otkrivanjem, potrebno je redovito kontrolirati grudi.

Samopregled dojke zbog svoje jednostavnosti i široke primjenjivosti predstavlja ključ u tom procesu.
    Svaka žena bi trebala početi sa samopregledom dojki već u dvadesetim godinama života.
    Ukoliko ga provodi redovito, najveći dobitak biti će što će svoje dojke upoznati vrlo rano, te na taj način i vrlo rano zamijetiti promjene koje se u njima javljaju.
    Svrha samopregleda je da naučite građu svojih dojki.
    Poznavanje njihovog oblika , veličine i građe, omogućit će vam da u budućnosti primijetite svaku promjenu u samom početku i tako poduzmete daljnje korake na vrijeme.

Način izvođenja

Samopregled dojke se provodi jednom mjesečno, otprilike u isto vrijeme svaki mjesec.
    Žene sa urednim menstrualnim ciklusom trebali bi obaviti pregled između 5 i 10 dana ciklusa, zato što je to točka u ciklusu kad su grudi najmanje osjetljive.
    Žene sa neredovitim menstruacijama, trudnice i žene u postmenopauzi mogu odabrati bilo koji dan u mjesecu i ponavljati pregled svaki mjesec u istom terminu.
    Postoje dva osnovna koraka u samopregledu dojki: prvo gledate, a potom dodirujete.

Vizualni pregled
    Tijekom prvog dijela samopregleda, stanite ispred ogledala, stavite ruke na bokove i promatrajte svoje grudi.
    Uspoređujte obje dojke i obratite pozornost na veličinu, oblik, konture (obje dojke trebaju biti simetrične, bradavice na istoj visini), izbočine i udubljenja, izgled i boja kože, uvučenost ili iscjedak iz bradavica.
    Nastavite vizualni pregled sa rukama spuštenim uz bokove, te na kraju sa rukama podignutim iznad glave.
    Bilo kakva različitost između dvije dojke upozorava da obratite posebnu pažnju na to područje kod drugog dijela samopregleda.

Palpacija (dodirivanje) dojki

Prva stvar koju morate odlučiti je redoslijed kojim ćete obaviti ovaj dio pregleda, a svakako morate obuhvatiti: dojku, područje između dojke i pazuha, te područje pazuha.
    • Legnite na leđa i stavite desnu ruku iza glave. Ovaj dio pregleda se izvodi ležeći, zbog toga što se u ležećem položaju tkivo dojke rasporedi jednoliko preko prsnog koša i postane tanko koliko je to moguće. Na taj način olakšava se pregled i palpacija cjelokupnog tkiva.
    • Upotrijebite vrške prstiju srednja tri prsta lijeve ruke kako bi potražili bilo kakvu kvržicu u desnoj dojci. Malim kružnim pokretima koji se preklapaju pretražite čitavu dojku
    • Upotrijebite tri različite jačine pritiska kod pregleda. Lagani pritisak je potreban da bi se pregledalo tkivo najbliže koži, srednja jačina pritiska za pregled tkiva u sredini dojke, te čvrsti pritisak kako bi pregledali tkivo najbliže prsnom košu i rebrima. Upotrijebite sve tri jačine pritiska na svakoj pojedinoj regiji dojke prije nego pređete dalje.
    • Pretražite čitavu dojku koristeći male kružne pokrete odozgo prema dolje i obratno, počevši od graničnog područja prema pazušnoj jami, pa sve do prsne kosti.
    • Ponovite čitav postupak sa drugom dojkom
    • Potom sjednite ili ustanite i opipajte pazušne jame na obje strane, tako da malo podignete ruku kako bi omogućili jednostavnu palpaciju suprotnom rukom.
    Na što treba obratiti pažnju?

Svrha samopregleda dojke nije da se zabrinete zbog svake i najmanje abnormalnosti koju otkrijete, nego da se upoznate sa građom i izgledom Vaših grudi.

Nastojte se prisjetiti da tražite promjene, pa je zbog toga važno znati kako su grudi uvijek izgledale kako bi mogli uočiti promjene.
    Evo što se pregledom može naći:
    • Osjetljive, kvrgave dojke - dio normalnog menstrualnog ciklusa u kojem zbog zadržavanja vode dolazi do oticanja.
    • Obje dojke ispunjene sitnim kvržicama i zrnate građe - ako se takva građa nađe u obje dojke u području oko bradavica i gornjim dijelovima dojke, može se raditi o fibrocističnoj bolesti, što je dobroćudno stanje.
    • Okruglasta kvrga u dojci, koja se može pritiskom stanjiti - može se raditi o cisti (vrećica ispunjena tekućinom) koja može biti razne veličine. Najčešće se javlja u žena između 35-50 godine i povećava se sa približavanjem menopauzi. U pravilu su dobroćudne promjene.
    • Čvrsta, okrugla kvržica (poput loptice) koja se može micati - može se raditi o fibroadenomu, dobroćudnom i bezbolnom tumoru građenom pretežno od vezivnog tkiva. Veličina im može varirati do više centimetara, a najčešće se javljaju u žena u ranim dvadesetim godinama.
    • Čvrsta kvržica koja se NE može micati - čvrsta kvržica, nepravilne površine. Pokušajte ustanoviti da li ostaje iste veličine tijekom menstrualnog ciklusa. Pokušajte ju micati u odnosu na okolno tkivo. Ukoliko je nešto od navedenog točno, može se raditi o raku dojke, pa se potrebno odmah javiti liječniku zbog dodatnih pretraga.
    • Iscjedak ili uvlačenje bradavice - ustrajni iscjedak (bistar ili sukrvav) iz bradavice može biti znak raka dojke. Uvlačenje bradavice također može biti jedan od znakova raka.
    Kada treba nešto poduzeti?

Ako pronađete bilo koju od gore navedenih abnormalnosti u dojci (osim normalne otečenosti i kvrgavosti grudiju tijekom menstrualnog ciklusa), odmah se javite svom liječniku kako bi vas uputio na dodatne pretrage.

Iako je dio navedenih promjena u dojci dobroćudan, ništa nije 100% sigurno, pa je bolje reagirati na vrijeme.
    Prvi sljedeći korak koji ćete morati poduzeti biti će ultrazvučni pregled dojke i/ili mamografija, kako bi se odredila vrsta i veličina promjene.

Ukoliko nalaz bude sumnjiv na zloćudnu bolest, liječnik će vam savjetovati citopunkciju promjene (izvlačenje sadržaja promjene tankom iglom i pregled stanica pod mikroskopom) kako bi se postavila točnija dijagnoza.

Ukoliko to nije moguće, bit će potrebno učiniti biopsiju promjene (kirurško odstranjenje tkiva) i patohistološku pretragu.

Daljnji koraci u liječenju ovise o nalazima ovih pretraga.

http://www.plivazdravlje.hr/

Avlijaner Pure Evil's Avatar
    Član od
    Dec 2005
    Zahvala
    104
    4,003 x hvala u 2,273 postova

Normalno Re: Samopregled dojke

Samopregled dojke
    Nakon 25. godine života sve bi žene trebale jednom mjesečno pregledati dojke, jer samo ako dobro upoznaju svoje dojke, mogu liječnika na vrijeme obavijestiti o eventualnim promjenama. Svrha samopregleda je uočavanje promjena, a ne postavljanje dijagnoze jer to može samo liječnik.

Samopregled dojki

Samopregled treba raditi neposredno poslije menstruacije, odnosno od petog do desetog dana ciklusa, kad dojke nisu otečene, jer tada se najlakše mogu otkriti promjene u obliku i veličini, te eventualne kvržice.

1. Stanite pred zrcalo, ruke ispružite uz tijelo, a zatim ih podignite. Provjerite jesu li dojke simetrične i nema li udubljenja ili promjena na koži bradavica.

2. Ispruženim prstima desne ruke kružnim pokretima opipajte unutarnju polovicu lijeve dojke, pokretima odozgo prema dolje i od vanjske strane prema sredini.

3. Sada lijevu ruku ispružite uz bok, zatim pregledajte vanjsku polovicu dojke, pokretima odozdo prema gore i od vanjske strane prema sredini.

4. Nježno pritisnite bradavice i provjerite izlazi li iscjedak. Ako izlazi sukrvav, krvav, prozirno žut, ciglasto-crven, plavičast ili potpuno proziran iscjedak, odmah se javite liječniku. Na isti način pregledajte desnu dojku.

Mamografija
    Specijalistički dijagnostički postupci za pregled dojki su brojni. Osnovu čini fizikalni pregled iskusnog specijaliste, koji se nadopunjuje mamografijom, ultrazvukom, pregledom sekreta iz dojke i punkcijom sumnjive promjene. Ukoliko svi postupci ne razjasne dijagnozu, preostaje još biopsija - operacijsko uzimanje uzorka tkiva dojke za patohistološki pregled. Mamografija je i dalje glavna pretraga: jednostavna je, daje dobre rezultate, a zbog vrlo male količine zračenja, potpuno je bezopasna. Nisu potrebne nikakve posebne pripreme. To je radiološka metoda snimanja, što se izvodi na aparatu, mamografu, koji mora imati rešetku. Svaka se dojka snima u dvije projekcije, frontalno i bočno, uz maksimalnu kompresiju dojke.
    Prva mamografija, tzv. bazični mamogram, savjetuje se ženama oko 40. godine, a onda je treba ponavljati svake dvije, tri godine. Naime, prije 40. mamografija dojki mogla bi dati nepouzdane rezultate. Nakon 40. dojke se mijenjaju: povećava se količina masnog tkiva (koje je na rendgentskoj snimci tamno), a smanjuje količina žljezdanog (bijele boje). Na tamnoj površini (masnoća) svaka sumnjiva tvorevina (bijele boje) savršeno je vidljiva. Kod mlade žene, žljezdana masa (bijele boje) veća je od masne mase (tamne boje), pa bi na pretežno bijeloj površini eventualne tvorevine (i one bijele boje) mogle proći nezapaženo, posebice ako su male. Učestalost sljedećih kontrola ovisi o nalazu: ako je uredan, pregled se ponavlja svake dvije godine, a ako nije, prema dogovoru s liječnikom. Da bi se bolesti što prije otkrile, u svijetu su uobičajeni sistematski pregledi, što, nažalost, kod nas još nije popularno. Mamografija je obvezna i prije početka nadomjesne hormonske terapije kod žena u menopauzi.

Ultrazvuk
    Vrlo često mamografija nije dovoljna za postavljanje točne dijagnoze. Najčešće se kao dopunjujuća metoda koristi ultrazvuk. Liječnik odgovarajućom sondom prelazi preko dojki i na monitoru dobiva sliku. Koristi se za otkrivanje cista i solidnih, čvrstih tvorbi. Ultrazvučna pretraga ne može zamijeniti mamografiju, već služi kao dodatna pretraga, koja razlučuje solidne od cističnih tvorbi. Uz to, ultrazvučna pretraga vrlo je korisna u češćim kontrolnim pregledima dojki.
    Njome možemo:
    1) utvrditi status dojke, posebno kod "gustih" dojki (punih žljezdanog tkiva) kod mladih žena;
    2) učiniti komplementarni pregled kod postoperativno zračenih dojki;
    3) uočiti razliku između benignih i malignih lezija;
    4) prilikom dijagnosticiranih malignih lezija ultrazvukom pregledati i pazušne jame (axile); te
    5) aspirirati tekući sadržaj iz cisti. Citološke punkcije suspektnih (sumnjivih) lezija dojke mogu se izvoditi pod kontrolom ultrazvuka ili pomoću tzv. stereotaksije.
    Ultrazvuk je posebno koristan u pregledavanju mladih žena kod kojih se, zbog obilja žljezdanog tkiva, na mamografiji ne mogu dobro razlučiti pojedine strukture (solidne ili cistične).

Magnetska rezonanca i biopsija
    MAGNETSKA REZONANCA
    U novije se vrijeme kod nekih slučajeva može učiniti i magnetska rezonanca (MRI).
    BIOPSIJA
    U slučaju sumnjivih tvorbi, često je neophodna biopsija, odnosno uzimanje tekućine ili tkiva za pretragu. Koriste se tri tehnike: probatorna ekscizija (isijecanje), biopsija iglom i aspiracija tankom iglom. Najviše se koriste prve dvije tehnike.
    Pri probnoj eksciziji liječnik kroz mali rez uzima komadić tkiva, pri biopsiji pomoću posebne igle uzima mali komadić tkiva za analizu, a kod aspiracije iglom sadržaj usisava, a ne izrezuje. Zadnja se tehnika koristi za uzimanje sadržaja ciste, solidne tvorbe ili kvržice.

http://www.plivazdravlje.hr

Član od
    Dec 2005
    Zahvala
    104

Član od
    Dec 2005
    Zahvala
    104

Maco, jel se znaš sama pregledat il da't ja poka'em ?

Jahacica Apokalipse
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    4
    9 x hvala u 8 postova

Taman sam htjela pitati nudis li kaki servis?

Anabela's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    715
    643 x hvala u 495 postova

kad je moj termin?

Član od
    Dec 2005
    Zahvala
    104

u red ba ...
    maca je prva ...

Jahacica Apokalipse
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    4
    9 x hvala u 8 postova

diskriminacija po velicini nije u redu

Član od
    Dec 2005
    Zahvala
    104

nije bona diskriminacija nego demokracija na djelu

naši stari su znali govorit :

-ko prvi u djevojke, njemu dvije

(mada ne znam šta su htjeli reć s tim )

Mrs. T's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    44
    121 x hvala u 86 postova

najzanimljivije je, što uvijek kod takvih samopregleda ljudi zabriju da su napipali neku kvržicu ili nešto slično

Administrator Mademoiselle_'s Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    1,328
    732 x hvala u 578 postova

Quote Napisao/la: Pure Evil Pogledaj Post
    Maco, jel se znaš sama pregledat il da't ja poka'em ?
    Citam,citam kad odjednom ovo pitanje

a sto ja prva
    mislim nije da se bunim
    Life is too short to play silly games, I've promised myself I won't do that again !!!

Član od
    Dec 2006
    Zahvala
    6
    2 x hvala u 2 postova

Quote Napisao/la: Mrs. T Pogledaj Post
    najzanimljivije je, što uvijek kod takvih samopregleda ljudi zabriju da su napipali neku kvržicu ili nešto slično
    prva sam takva, sve mi nest sumnjivo
    odlazak ginekologu me kosta 2 godine zivota, a uvijek idem samo na kontrolne preglede i sve bude ok, u pravilu

panicarka

Mrs. T's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    44
    121 x hvala u 86 postova

ma i sve to ovisi, inače su nama na sistematskom za faks objašnjavali kako se pregledava itd...a isto tako su rekli (nisam sad baš sigurna, ali...) da ja mislim prije nego što trebaš dobiti menstruaciju, da su žlijezde upaljene i onda ćeš normalno napipati svašta, kada je upaljeno...nego se treba pregledavati...5 do 10 dan za vrijeme ciklusa (piše gore)

a isto tako i moja teta, išla si gledat i meni zabrijala da je napipala kvržicu, pa išla u polikliniku na mamografiju, a i moja majka isto..
    zato sam to i rekla, jer i kad sam si ja provjeravala, napipaš nešto, onako ko okruglo, ali ljudi su paničari pa odmah pomisle - to je..

Administrator Mademoiselle_'s Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    1,328
    732 x hvala u 578 postova

ma zato i ne volim pregledavat,osjetis ovo ili ono,odes kod nekoga
    i taj ti kaze sve
    Life is too short to play silly games, I've promised myself I won't do that again !!!

Mrs. T's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    44
    121 x hvala u 86 postova

ma ja općenito nisam paičarka, ali uopće što se tiće takvih stvari, ja i kad mi je nešto govorim nije mi ništa....tako da sam si išla probat gledat sama, napipala svašta i ništa i nek na tome i ostane

Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    0
    0 x hvala u 0 postova

Quote Napisao/la: Pure Evil Pogledaj Post
    u red ba ...
    maca je prva ...
    kad je vec ovako moderno i postoji redomat ko u banci, ja bi broj isto

inace, bitno je da se to radi i da se skuzi koje sve neravnine su normalne kako bi se mogla uociti promjena i onda tek posumnjati da nesto nije u redu
    jer nije to sve bas ravnomjerno po cijelom volumenu nego je razlicito pod dodirom i kad je normalno
    taj pregled dojke na sistematskom bio je najblize nekom lezbijskom dozivljaju u mom zivotu hahahahahahahahahahahaahahahaha
    ps teta je bila jako njezna
    alive and breathing

Član od
    Dec 2006
    Zahvala
    6
    2 x hvala u 2 postova

ja cula da teta voli rough

ma, moj je stav da je informacija moc, i da su ti preventivni pregledi bitni- stalno tlacim ljude oko sebe, obitelj, da nek idu na ovu kontrolu, pa k onom doktoru... bitno mi je znati sto im ti simptomi nose i pogurati ih kad je trema.
    a ne ici doktoru tek onda kad ne mozes trpiti bolove.

al kad se o meni radi- gotovo

Anabela's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    715
    643 x hvala u 495 postova

šo?Misliš da si nemarna što se tiče sebe same ili?

Član od
    Dec 2006
    Zahvala
    6
    2 x hvala u 2 postova

jok, strah me sta cu saznat, pa dramim

Anabela's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    715